Siemens 281-05982
SKU: CS119656MPN: 281-05982UPC/EAN: 4034106373030
Valve assy 2W NO, 4” 160Cv Eq Pct Brass Trim Flanged 12” Pneu Act

$2,548.51
UnitAvailable on backorder
Product Details
Flowrite 599 Series Valve Assembly features a 12-inch pneumatic actuator with 1-½-inch stroke and 5 psi span. The 2-way, normally open, 4-inch, 160 Cv valve assembly with 1-½-inch stroke is ANSI Class 125 and has an equal percentage characteristic, brass trim, and flanged end connections.
Attributes
| Actuator Type | Pneumatic |
| Close Off Pressure | 40 psi |
| Connecting Thread | Direct-coupled universal bonnet |
| End Connection | Flanged |
| Fail Safe | Yes |
| Flow Characteristic | Equal-percentage |
| Flow Coefficient Cv | 160.0000 |
| High Temperature | NO |
| Leakage Rate | Class IV (0.01% of Cv) |
| Material Inside Set | Body Trim: Bronze;Stem: Stainless steel ASTM A582 Type 303;Plug: Bronze;Seat: Single seat;Normal Duty Packing: EPDM O-rings |
| Material Valve Body | Cast iron ASTM A126 Class B |
| Max Differential Pressure Liquid | 25 psi |
| Max Differential Pressure Steam | 15 psi |
| Max Inlet Pressure Absolute Liquid | 200 psi |
| Max Inlet Pressure Absolute Steam | 15 psi |
| Medium | Saturated steam;Water;Water with anti-freeze |
| Medium Temperature | 20…250 ºF |
| Medium Temperature F Max | 250 ºF |
| Medium Temperature F Min | 20 ºF |
| Normally Open Normally Closed | Normally Open |
| Operating Voltage | Pneumatic |
| Permissible Operating Pressure | Max. differential pressure for modulating service: 25 psi, 173 kPa Liquid, 15 psi, 103 kPa Steam |
| Port Configuration | 2-Way Normally open |
| Rangeability | |
| Spring Range | 3-8 psi |
| Spring Return Function | Spring return to fail-safe position |
| Stroke | 1-½ in., 40 mm |
| Trim Material | Brass |
| Valve Body Style | Stroke-Globe |
| Valve Size | 4 in |
| Valve Type | Two-way |
Specifications
| SKU | CS119656 |
|---|---|
| MPN | 281-05982 |
| UPC/EAN | 4034106373030 |

