Turck NI25U-CK40-AP6X2-H1141
SKU: CS1159374MPN: NI25U-CK40-AP6X2-H1141Alternate Part #: 1625700UPC/EAN: 4047101079708
1625700 - UPROX, RECT., DC, CON. M12
Unit9 in stock
Product Details
Inductive Sensor
- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 5 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- Auto-compensation protects against pre-damping
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | 65 x 40 x 40 mm, CK40 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF20-V0, Black |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 25 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.250 kHz |