Square D LC1D80B7
SKU: CS1156421MPN: LC1D80B7
Contactor, TeSys Deca, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, 440V, 80A, 24V AC 50/60Hz coil, screw clamp terminals
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
TeSys D Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 80A- Control Circuit Voltage: 24V AC 50/60 Hz- Non-Reversing
Attributes
Ambient Air Temperature For Storage -60-80 °C
Auxiliary Contact Composition 1 NO + 1 NC
Coil Technology without built-in suppressor module
Contactor Application motor control# #resistive load
Device Short Name LC1D
Mechanical Durability 4 Mcycles
Mounting Support plate# #rail
Overvoltage Category III
Pole Contact Composition 3 NO
Poles Description 3P
Pollution Degree 3.0
Product Name TeSys D# #TeSys Deca
Product Or Component Type contactor
Protective Cover with
Range TeSys
Signalling Circuit Frequency 25…400 Hz