Eaton C25FNF375A
SKU: CS1011000MPN: C25FNF375AUPC/EAN: 782114117453
Eaton definite purpose contactor





$360.42
Unit10+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton definite purpose contactor, 60–75A, two- and three-pole ,Open with metal mounting plate ,Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) ,110–120 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 75A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 75 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 90 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS1011000 |
|---|---|
| MPN | C25FNF375A |
| UPC/EAN | 782114117453 |



