Eaton Z52G23T06
SKU: CS5013296MPN: Z52G23T06Alternate Part #: ZY06010UPC/EAN: 786680100031
Eaton Hazardous location encapsulated transformer

$3,914.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Hazardous location encapsulated transformer, eptz, NEMA 3R, Frame 200H, 60 Hz, three-phase, 460 V, 230 V, 2@-5%, 115 °C rise, 6
Attributes
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | Frame 200H |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Tap Size | 2 at -5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | EPTZ |
| Volt Ampere Rating | 6 |
Specifications
| SKU | CS5013296 |
|---|---|
| MPN | Z52G23T06 |
| Alternate Part # | ZY06010 |
| UPC/EAN | 786680100031 |
