Eaton Z48G28T30S64X
SKU: CS5013231MPN: Z48G28T30S64XAlternate Part #: ZY30082UPC/EAN: 786680232862
Eaton General purpose encapsulated transformer

$58,801.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Hazardous location encapsulated transformer, 30 KVA Class 1 Division 2 Groups A, B, C, D Hazardous Location Transformer, 3PH, 480V Delta -208Y/120V, 115C Rise, Aluminum windings, 316SS NEMA 4X Enlosure
Attributes
| Area Classification | Hazardous/Classified Locations |
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPTZ |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2434X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316SS NEAM 4X Enclosure |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 66A |
Specifications
| SKU | CS5013231 |
|---|---|
| MPN | Z48G28T30S64X |
| Alternate Part # | ZY30082 |
| UPC/EAN | 786680232862 |

