Eaton Y29D47E15
SKU: CS5012405MPN: Y29D47E15UPC/EAN: 786680227011
Eaton General purpose encapsulated transformer

$7,003.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Encapsulated Transformer, Three-phase, PV: 208V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480/277V, 115°C, 15 kVA, Al windings, Shielded
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 243 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS5012405 |
|---|---|
| MPN | Y29D47E15 |
| UPC/EAN | 786680227011 |


