Eaton XTMC6A01A
SKU: CS5482950MPN: XTMC6A01AAlternate Part #: MSAA051636UPC/EAN: 4015080516361
Eaton XT IEC mini contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 6.60A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NC, 20A, 45 mm mini, 50-60 Hz, 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 3 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 6.60A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 3 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5482950 |
|---|---|
| MPN | XTMC6A01A |
| Alternate Part # | MSAA051636 |
| UPC/EAN | 4015080516361 |




