Eaton XTFC2P5BCL
SKU: CS5009260MPN: XTFC2P5BCLAlternate Part #: 3-1814-116AUPC/EAN: 782116606894
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 4A, 45 mm Frame size, 110V 50 Hz, 120V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 2.50A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009260 |
|---|---|
| MPN | XTFC2P5BCL |
| Alternate Part # | 3-1814-116A |
| UPC/EAN | 782116606894 |

