Eaton XTCF045C10A
SKU: CS5008157MPN: XTCF045C10AAlternate Part #: MSAA109819UPC/EAN: 04015081093892
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 45A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO, 1000A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 7.5, 10, 15, 20 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Four-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 45A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 1000 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 7.5, 10, 15, 20 hp (3PH @200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008157 |
|---|---|
| MPN | XTCF045C10A |
| Alternate Part # | MSAA109819 |
| UPC/EAN | 04015081093892 |


