Eaton XTAR015B21P5E005
SKU: CS5004906MPN: XTAR015B21P5E005UPC/EAN: 786685552132
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,15 A,380 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004906 |
|---|---|
| MPN | XTAR015B21P5E005 |
| UPC/EAN | 786685552132 |

