Eaton XTAR012B21L5E020
SKU: CS5004599MPN: XTAR012B21L5E020UPC/EAN: 786685550770
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004599 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21L5E020 |
| UPC/EAN | 786685550770 |
