Eaton XTAE015B01Y3EP05
SKU: CS4999530MPN: XTAE015B01Y3EP05UPC/EAN: 786685050027
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |