Eaton XTAE015B01B3E008
SKU: CS4999226MPN: XTAE015B01B3E008Alternate Part #: 3-2235-2554AUPC/EAN: 786685047058
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |