Eaton V42D47T4916CU
SKU: CS4994698MPN: V42D47T4916CUUPC/EAN: 786680177101
Eaton General purpose medium voltage ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
150 kVA Ventd XFMR 3PH 2400V-480Y/277 150C rise DOE2016 CU Copper Windings, NEMA 3R Enclosure
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | Medium voltage |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 4,160 V |
| Secondary Voltage | 240/480 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
Specifications
| SKU | CS4994698 |
|---|---|
| MPN | V42D47T4916CU |
| UPC/EAN | 786680177101 |
