Eaton T27M11S75CUEE
SKU: CS4992229MPN: T27M11S75CUEEUPC/EAN: 786680029493
Eaton General purpose ventilated transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 277V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 75 kVA, Copper windings, EE
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
Specifications
| SKU | CS4992229 |
|---|---|
| MPN | T27M11S75CUEE |
| UPC/EAN | 786680029493 |


