Eaton T24M21S15EE
SKU: CS4992176MPN: T24M21S15EEUPC/EAN: 786680048845
Eaton General purpose ventilated transformer







$4,655.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 240V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 240/480V, 150°C rise, 15 kVA, EE
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 240/480 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992176 |
|---|---|
| MPN | T24M21S15EE |
| UPC/EAN | 786680048845 |
