Eaton S20N11S10SS
SKU: CS4988754MPN: S20N11S10SSAlternate Part #: S10250UPC/EAN: 786680000102
Eaton General purpose encapsulated transformer






$4,526.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type EP General-purpose encapsulated transformers, EP1200 and 2000A, Aluminum windings, NEMA 3R Encl, FR17960, 60 Hz, 185ºC Insulation System, 10 kVA, Single-phase, 240 x 480 V, 120/240 V, 45 dB, 115°C, IndoorOutdoor
Attributes
| Amperage Rating | 1200A, 2000A |
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Feed Type | Top/bottom |
| Frame | FR179 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 185 ºC insulation system, 115 ºC rise standard |
| Kva | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Product Category | Deadfront/Operating Mechanism |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | 45 dB |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Used With | QA |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4988754 |
|---|---|
| MPN | S20N11S10SS |
| Alternate Part # | S10250 |
| UPC/EAN | 786680000102 |



