Eaton S20N11P01P
SKU: CS3022148MPN: S20N11P01PAlternate Part #: S01001PUPC/EAN: 786680073687
Eaton General purpose encapsulated transformer







$703.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 67P, 60 Hz, 180C, 1 kVA, 1 kVA, wall, single-phase, 240 V, 480 V, 120/240 V, NEMA ST-20, NONE, 115 °C rise, 1 KVA, indoor-outdoor, 3A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 67P |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 1 kVA |
| Kva Rating | 1 kVA |
| Mounting | Wall |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 3A |
Specifications
| SKU | CS3022148 |
|---|---|
| MPN | S20N11P01P |
| Alternate Part # | S01001P |
| UPC/EAN | 786680073687 |




