Eaton RV48M28F4916PB
SKU: CS4979015MPN: RV48M28F4916PBUPC/EAN: 786680246548
Eaton Breaker integrated ventilated transformer
Contact us for pricing and availability
Product Details
150 kVA BRKR INTEG XFMR 3PH 480-208Y/120 115C Rise Aluminum LGE3250FAGC Prim MCCB 943SD 280BPB
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943SD |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 335 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Material | Aluminum windings |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Primary MCCB LGE3250FAGC |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient breaker integrated ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FOT |
| Weathershield | WS67 |
| Wiring Connection | 280BPB |
Specifications
| SKU | CS4979015 |
|---|---|
| MPN | RV48M28F4916PB |
| UPC/EAN | 786680246548 |