Eaton RV48M28F4516CUSB
SKU: CS4979004MPN: RV48M28F4516CUSBUPC/EAN: 786680246876
Eaton Breaker integrated ventilated transformer
$25,530.51
UnitAvailable on backorder
Product Details
45 kVA BRKR INTEG XFMR 3PH 480-208Y/120 115C Rise Copper JGE3150FAGC Sec MCCB 940SD 280BSB
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 940SD |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 309 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Material | Copper windings |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Secondary MCCB JGE3150FAGC |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient breaker integrated ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FOT |
| Weathershield | WS65 |
| Wiring Connection | 280BSB |
Specifications
| SKU | CS4979004 |
|---|---|
| MPN | RV48M28F4516CUSB |
| UPC/EAN | 786680246876 |
