Eaton QS20N11S82CU
SKU: CS4977210MPN: QS20N11S82CUAlternate Part #: QS82001UPC/EAN: 786680031755
Eaton Marine duty encapsulated transformer






$390.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPM, copper, NEMA 3R, 54, 60 Hz, single-phase, 240 V, 480 V, 120/240 V, NONE, 115 °C rise, 0.1 KVA, indoor-outdoor, 3A100Q
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPM |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 54 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 0.1 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 3A100Q |
Specifications
| SKU | CS4977210 |
|---|---|
| MPN | QS20N11S82CU |
| Alternate Part # | QS82001 |
| UPC/EAN | 786680031755 |




