Eaton PDD23M0080TFFJ
SKU: CS4906059MPN: PDD23M0080TFFJAlternate Part #: 81D6592M11UPC/EAN: 786679996713
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$713.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 80A, 100kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Line and Load (PDG2X3T100)
Attributes
| Amperage Rating | 80 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 22 kAIC Icu @125 Vdc 100 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Max | 240 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4906059 |
|---|---|
| MPN | PDD23M0080TFFJ |
| Alternate Part # | 81D6592M11 |
| UPC/EAN | 786679996713 |
