Eaton NDU3800T36W
SKU: CS4901032MPN: NDU3800T36WAlternate Part #: 1488D05G78UPC/EAN: 786685184579
Product Details
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker, NG-frame, NDU, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LSIG trip type, Three-pole, 800A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 150 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Frame | NG |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Type | Digitrip 310 |
| Voltage Rating | 600 Vac |