Eaton NDU3800T32W
SKU: CS4901029MPN: NDU3800T32WAlternate Part #: 1488D05G76UPC/EAN: 786685184555
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker, NG-frame, NDU, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LSI trip type, Three-pole, 800A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 150 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | NDU |
| Frame | NG |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 150 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Digitrip 310 |
| Voltage Rating | 600 Vac |