Eaton LY48G28E75CUS64X
SKU: CS4896599MPN: LY48G28E75CUS64XUPC/EAN: 786680234415
Eaton Marine duty encapsulated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
75 kVA Marine Duty ABS Encapsulated Transformer 3PH 480-208Y/120 115C Rise, Copper, Shielded, 316SS NEMA 4X Enclosure
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X 316SS |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 75 kVA |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4896599 |
|---|---|
| MPN | LY48G28E75CUS64X |
| UPC/EAN | 786680234415 |



