Eaton LY48G28E03CUTC
SKU: CS4896580MPN: LY48G28E03CUTCUPC/EAN: 786680234422
Eaton Marine duty encapsulated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
3 kVA Marine Duty ABS Encapsulated Transformer 3PH 480-208Y/120 115C Rise, Copper, Shielded, Full 3-Coil construction
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 3 kVA |
| Kva Rating | 3 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4896580 |
|---|---|
| MPN | LY48G28E03CUTC |
| UPC/EAN | 786680234422 |


