Eaton LD3250T52WPN
SKU: CS4893976MPN: LD3250T52WPNUPC/EAN: 782113929101
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Series C, L-frame molded case circuit breaker, Model 550, Power Net Kit, LD breaker, 250A, Three-pole, 35 kAIC at 480V, Without terminals
Attributes
| Accessories | PowerNet kit |
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LD |
| Frame | L |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Model 550 |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |