Eaton JGE9200AAGF02
SKU: CS4891563MPN: JGE9200AAGF02UPC/EAN: 782116977970
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Adj. thermal, adj. magnetic trip, Four-pole, 200A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, Freeze tested, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 25 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Special Features | Freeze tested |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |