Eaton JGE4125FAG
SKU: CS4891500MPN: JGE4125FAGAlternate Part #: 69D2570G06UPC/EAN: 782113964171
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adj. magnetic trip, Four-pole, 125A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 25 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Rating | 80% rated |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |