Eaton JGE3125FAGF01
SKU: CS4891406MPN: JGE3125FAGF01UPC/EAN: 782116977987
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 125A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, Freeze tested, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 25 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Special Features | Freeze tested to -57°C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, adjustable magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |