Eaton JGC4160AAG
SKU: CS4891264MPN: JGC4160AAGAlternate Part #: 69D2631G08UPC/EAN: 786685127224
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Complete breaker, adj. thermal, adj. magnetic trip, Four-pole, 160A, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Line/load, Not UL rated, 0% prot. neut. pole
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |