Eaton JDB3225F01H08
SKU: CS4890924MPN: JDB3225F01H08UPC/EAN: 782116046775
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Marine, Freeze tested, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JDB |
| Class | Marine |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Special Features | Freeze tested |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |