Eaton HMCP150U4SA08N02
SKU: CS4882928MPN: HMCP150U4SA08N02Alternate Part #: SPECIAL491UPC/EAN: 786679093153
Eaton molded case circuit breaker accessory rating plug

$12,617.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory rating plug, Motor circuit protector, 150 A, Three-pole, 600 V, 250 Vdc, Rating plug, 1A-1B Right terminal same side, Frame F, 750-2500 A, Series C, Stainless steel
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B Right terminal same side |
| Frame Size | Frame F |
| Magnetic Trip Range | 750-2500 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Stainless steel |
| Trip Type | Rating plug |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Rating | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882928 |
|---|---|
| MPN | HMCP150U4SA08N02 |
| Alternate Part # | SPECIAL491 |
| UPC/EAN | 786679093153 |

