Eaton HFW3020JVL
SKU: CS4881614MPN: HFW3020JVLUPC/EAN: 786685397474
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$5,205.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-Frame, HFW, Complete breaker, Adjustable thermal, adjustable magnetic trip type, Three-pole, 20A, 690 Vac, 70 kAIC at 415 Vac, Line and load, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HFW |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4881614 |
|---|---|
| MPN | HFW3020JVL |
| UPC/EAN | 786685397474 |
