Eaton HFD3200VA13S06
SKU: CS4881438MPN: HFD3200VA13S06UPC/EAN: 782113493787
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 200A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 48-127 Vac or 48-60 Vdc rear w/ left pigtail, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Auxiliary Switch | 2A-2B rear with right pigtail |
| Calibration | 50°C |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc left pigtail rear |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |