Eaton HFD3150LA02
SKU: CS4881382MPN: HFD3150LA02UPC/EAN: 782114206584
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Line and load, 1A-1B rear w/ left pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with left pigtail |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |