Eaton HFD3125VS24
SKU: CS4881365MPN: HFD3125VS24UPC/EAN: 782114206577
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 48-127 Vac or 48-60 Vdc same side right term., 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right terminal same side |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |