Eaton FDB3150H08
SKU: CS4875583MPN: FDB3150H08UPC/EAN: 786679109847
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Load side, Marine, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDB |
| Class | Marine |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |