Eaton FD3225BP10
SKU: CS4876758MPN: FD3225BP10Alternate Part #: 6604C36G31UPC/EAN: 786685020921
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, F-frame molded case circuit breaker, 10 bulk pack, 225A, Three-pole, Thermal magnetic trip, FD breaker
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 3.0000 |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |