Eaton FD3125LM08S24
SKU: CS4876616MPN: FD3125LM08S24UPC/EAN: 786679069844
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line/load, 48-127 Vac or 48-60 Vdc same side right term.
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Three or four-pole metric mounting base |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right terminal same side |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |