Eaton FD3100VH09
SKU: CS4876589MPN: FD3100VH09UPC/EAN: 786679029152
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Load side, Naval, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Class | Naval |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |