Eaton FD3100BP10
SKU: CS4876571MPN: FD3100BP10Alternate Part #: 6604C36G17UPC/EAN: 786685020860
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Load side, 50/60 Hz, 10
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 3.0000 |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |