Eaton FD2200LSD12M03
SKU: CS4876433MPN: FD2200LSD12M03UPC/EAN: 786679081358
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal and magnetic trips, Two-pole, 200A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Stainless steel, Line/load control wire term.
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Single-pole imperial mounting base |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Stainless steel |
| Terminals | Line and load control wire terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |