Eaton EHD3100VL
SKU: CS4866258MPN: EHD3100VLAlternate Part #: 6628C40G96UPC/EAN: 786679026588
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,260.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 100A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4866258 |
|---|---|
| MPN | EHD3100VL |
| Alternate Part # | 6628C40G96 |
| UPC/EAN | 786679026588 |


