Eaton EGS7035FFGV
SKU: CS4865752MPN: EGS7035FFGVAlternate Part #: 67B3646G08UPC/EAN: 782116148103
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$1,613.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal and magnetic trips, Four-pole, 35A, 600Y/347 Vac, 85 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 22 kAIC at 600Y/347 Vac, Line/load, 50°C, 50/60 Hz, 100% protected neut. pole
Attributes
| Amperage Rating | 35 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 22 kAIC at 600Y/347 Vac 35 kAIC at 480 Vac 85 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4865752 |
|---|---|
| MPN | EGS7035FFGV |
| Alternate Part # | 67B3646G08 |
| UPC/EAN | 782116148103 |
