Eaton EGS7025FFGV
SKU: CS4865744MPN: EGS7025FFGVAlternate Part #: 67B3646G28UPC/EAN: 782116148257
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$2,122.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal and magnetic trips, Four-pole, 25A, 600Y/347 Vac, 85 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 22 kAIC at 600Y/347 Vac, Line/load, 50°C, 50/60 Hz, 100% protected neut. pole
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 22 kAIC at 600Y/347 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4865744 |
|---|---|
| MPN | EGS7025FFGV |
| Alternate Part # | 67B3646G28 |
| UPC/EAN | 782116148257 |
