Eaton EGS4125FFGV
SKU: CS4865726MPN: EGS4125FFGVAlternate Part #: 67B3634G19UPC/EAN: 782116146789
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$4,077.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, Complete breaker, Fixed thermal, fixed mag. trip, 4 P, 125A, 600Y/347 Vac, 85 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 22 kAIC at 600Y/347 Vac, Line/load, 50°C, 0% prot. neut. pole
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 22 kAIC at 600Y/347 Vac 85 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865726 |
|---|---|
| MPN | EGS4125FFGV |
| Alternate Part # | 67B3634G19 |
| UPC/EAN | 782116146789 |



