Eaton EGH3015FFGV
SKU: CS4865056MPN: EGH3015FFGVAlternate Part #: 67B3643G25UPC/EAN: 782116147687
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$1,577.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 15A, 600Y/347 Vac, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600Y/347 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600Y/347 Vac 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865056 |
|---|---|
| MPN | EGH3015FFGV |
| Alternate Part # | 67B3643G25 |
| UPC/EAN | 782116147687 |



