Eaton EGB7100AFGV
SKU: CS4864511MPN: EGB7100AFGVAlternate Part #: 67B3652G08UPC/EAN: 782116149421
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Adjustable thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 100A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz, 100% protected neutral pole
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |